Financial Times’tan olay Türkiye-Rusya iddiası! Bağımlılığı azaltmak için…

Financial Times’ın haberine göre Türkiye, enerji tedarikindeki Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmak amacıyla ABD’li enerji devi ExxonMobil ile sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) alımı için görüşmelere başladı.

Türkiye Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, Financial Times’a verdiği demeçte, Türkiye’nin enerji tedarikinde tek bir ortağa olan bağımlılığını azaltacak yeni bir tedarik portföyü oluşturmayı hedeflediğini belirtti. Bayraktar, Türkiye’nin ExxonMobil ile yılda 2,5 milyon tona kadar LNG alımı için uzun vadeli bir anlaşma yapmaya çalıştığını ve bu anlaşmanın bugünkü maliyetinin yaklaşık 1,1 milyar dolar olabileceğini ifade etti.

Anlaşmanın on yıllık bir süreyi kapsayabileceğini belirten Bayraktar, ticari şartların hala görüşülmekte olduğunu söyledi. Ayrıca, Türkiye’nin diğer ABD’li doğal gaz üreticileriyle de LNG anlaşmaları için görüşmeler yaptığını ve Rusya ile olan doğal gaz tedarikini çeşitlendirme stratejisi kapsamında 2025’te bazı Rusya ile 2026’da ise İran ile sona erecek sözleşmeleri öncesinde farklılaştırmayı planladığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir